teisipäev, 20. mai 2014

Teretulemast Gruusiasse


Minu armastus Gruusia vastu algas soodsate lennupiletitega uuele maale. Selleks hetkeks arvasin, et tegemist on veini ja šašlõki maaga, kus kõik armastavad eestlasi. Reaalsus oli teine- veelgi parem.

Minu esimene reis Gruusiasse oli ringreis, mille hulka kuulusid nii mõnus rannapuhkus, magneetilised liivad ja tormine meri, veinimõis, koobaslinn, mitmed mägiteed kuni kõrgeima asustatud külaga Kaukasusel ning palju-palju ilusaid kirikuid ja kloostreid, mis sageli on ehitatud ilmeliste vaadetega mäetippudesse. Külastasime palju erinevaid linnu ning majutasime ennast nii rendikorteritesse, hostelitesse kui kohalike kodudesse.

Järgmise reisi plaanisin rannapuhkuseks. Lisaks kuumale rannale külastasin jahedaid karstikoopaid. Sealt edasi otsustasin Eestis oma asjad pakkida ja kolmeks kuuks Gruusiasse kolida. Elasin selle aja peamiselt Tbilisis ja tutvusin lähemalt linnameluga, nautisin sulfaadisaunade mõnusid, linnavaateid ja turul ostlemist. Loomulikult kaasnesid kõigega ka väljasõidud veel külastamata paikadesse, näiteks kohalikku kõrbesse matkama või mägedesse suusatama. Pärast mitmeaastast pausi leidsin hiljuti jälle võimaluse väikeseks reisiks ja olen kindel, et neid reise tuleb veel.

Praeguseks võin öelda, et olen Gruusia peaaegu otsast-otsani läbi reisinud ja kuivõrd tegemist on niivõrd imelise maaga, siis oleks kurb teistega oma kogemusi mitte jagada J.

Gruusia on vastandite, kontrastide maa. Ühelt poolt rikas imelise kultuuripärandi poolest, täis imeliste vaadetega kloostreid ja koobaslinnu. See on maa kus kõrvuti kasvavad kuused ja palmid, kus loodus on mitmekesine ja sõltuvalt piirkonnast varieerub ühest äärmusest teise. Sealt võib leida nii erineva pinnasega randu, erineva taimestikuga mäestikke kui ka kõrbelaadseid alasid. Sealt leiab suure ja ilusa Tbilisi, kus vanade hoonete vahele on ehitatud modernsed. See on maa kus liiklus on pöörane, kus linnade peatänavad on hoopis teistsugused kõrvaltänavatest, kus kunagised sanatooriumi linnad on muutunud sisuliselt kummituslinnadeks jne. Kuid kõige selle kõrvalt leiab jätkuvalt ülimalt sooja ja külalislahke rahva, kes külateedel võõraid nähes neid lahkelt teed jooma kutsub ning kus antud lubadus ja ausõna on jätkuvalt au sees. Euroopa mõistes on Gruusia vaene maa ning minule meenutab Gruusia kohati minu lapsepõlve, 90.ndate aastate Eestit. Aga nagu Eestigi, on Gruusia teinud oma arengus kiireid hüppeid ning oma turvalisuse pärast muretseda enam ei ole vaja.

Tegin selle lehe siira sooviga jagada Teiega enda vaimustust Gruusiast.  Kuna olen ise Gruusias ringi reisinud ja veidi aega ka kohapeal elanud, siis on ka tekkinud mitmeid kohalikke sõpru. Seejuures sai neil alguse mõte luua hostel ning hakata korraldama ringreise, pakkudes teistelegi reisisõpradele sama toredaid kogemusi. Ehk aitame hea meelega Teid Gruusia reisi organiseerimisel. Rannapuhkus, linnareis, suusareis või ringreis- paneme selle Teie jaoks kokku. Võrreldes reisibüroodega pakun alternatiivi lasta reis korraldada kohalikel. See on võimalus soodsamaks ja seiklusrikkamaks reisiks, kuivõrd Gruusias võib alati ette tulla ka huvitavaid plaaniväliseid juhtumisi. Ning riigis, kus leiva lauale teenimiseks tuleb sageli iseenda tööandjaks hakata, on selline reisimisvõimalus kindlasti positiivse mõjuga ka kohalikule kogukonnale. Ma ei ole reisikorraldaja ega tee seda majandusliku kasu eesmärgil. Minu sooviks on läbi oma kogemuste viia vahvad Eesti rännumehed ja -naised otse kokku kohalike inimestega.

Kokkuvõtvalt, saatke mulle oma reisisoov ja ma aitan selle reisi Teie jaoks kokku panna. Lehe paremale osasse on lisatud mõned näited huvi pakkuda võivatest sihtkohtadest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.